Geoblog.pl    radek    Podróże    Himalaje 2006    Jaipur
2006

Jaipur

Indie, Jaipur

Jaipur

Idę na miejsce, gdzie według przewodnika powinny być tanie hoteliki. Większość chyba zmieniła standard, np. w Evergreen zaproponowali mi jedynkę za 500 INR! Najtaniej było w Ashiyana - 200 INR, ale cela masakryczna, nawet wiatraka nie było. Poszedłem szukać dalej, ale nic nie znalazłem tańszego. Poddałem się i jak skazany idę w stronę tej celi. Po drodze zauważyłem jakąś restaurację Cocoon. Wchodzę, a tam na szyldzie restauracji, mniejszymi literami napis "guest house". Cena za jedynkę z łazienką bez gorącej wody - 150 INR - czysto, dwuosobowe łóżko. Na dachu restauracja, ale bez rewelacji. Właściciel hotelu mówi, że jutro ostatni dzień targu wielbłądów w Pushkar. W hotelu można kupić bilet do tej miejscowości za 120 INR.

Idę na dworzec autobusowy sprawdzić połączenia. Najpierw z Jaipuru trzeba pojechać do Ajmer, a stamtąd do Pushkar. W informacji dowiedziałem się, że faktycznie jutro koniec festiwalu a autobusy kursują całą dobę co godzinę.

Zwiedzam stare miasto, zwane różowym. Cóż, wielka tandeta. Po pierwsze wymalowane są tylko budynki przy głównych ulicach, wystarczy wejść w jakąś boczną uliczkę, żeby się przekonać. Po drugie to nie różowy tylko bardzo ciemny pomarańcz, prawie czerwień. Wchodzę na "Minaret Przeszywający Niebo" - zwykła wieża ;-) Koleś, który wpuszcza do minaretu najpierw pyta się o narodowość a dopiero potem podaję cenę (czyżby była uzależniona od obywatelstwa?). Kręcę się trochę po starym mieście i wracam do hotelu. Po drodze jedna krowa mnie zaatakowała i przeniosła na swoim łbie dobry metr.

Jaipur to ostatnie miasto w Radżasthanie, w którym widzę riksze rowerowe, w następnych miejscowościach będą już tylko autoriksze. Wszędzie słaby kurs dolara. Koleś w Western Union mówi, że teraz codziennie dolar idzie w dół. Trudno, wymieniam stówę i idę spać. Jutro też wczesna pobudka. Chcę zobaczyć targ wielbłądów w Puszkarze, a następnie na wieczór dojechać do Bundi.

Wydane:
150 INR - NOCLEG
75 INR - obiad (kotlet z jaja 35, frytki 25, kawa 15)
15 INR - wstęp na wieżę
3 INR - szampon
Wymiana 100$ - 4325 INR
11 INR - 5 bananów
8 INR - ciacho
60 INR - kolacja (curd 20, herbata 15, lassi 25)

radek
Radek Lange